Nakupujte ve slow fashion. Co to vlastně je?

Nakupujte ve slow fashion. Co to vlastně je?

Móda se dnes velmi rychle mění a přetváří. Většina vašeho oblečení nakonec končí na skládce i přesto, že zvolíte například jeho darování. A jak tomu tedy zabránit? Stačí nakupovat pomalou módu a zabírat se více udržitelností. Nakupovat méně a kvalitní kousky. 

Co to vlastně je? 

Fast fashion a slow fashion. Dva pojmy, které si začaly v posledním roce hojně diskutovat. Fast fashion, v překladu rychlá móda, je odvětví s nákupními řetězci, ve kterých běžně nakupujete. Jedná se o ty nejznámější obchody, které se vám vybaví jako první. Často je zboží z těchto produktů poměrně nekvalitní a z umělého materiálu, který se nakonec rychle poničí a vy jej musíte vyhodit během prvních měsíců. Ale vám to nevadí, jelikož v obchodech již nabízí úplně novou nabídku. 

Slow fashion, tedy pomalá móda, je přesný opak. Nepleťte si tento pojem s greenwashingem, což je pojem zahrnující propagaci obchodních řetězců, které oficiálně podporují boj za životní prostředí. Za oponou je to ovšem úplně jinak. Pomalá móda podporuje nejčastěji soukromé výrobce a obchody vyrábějící oblečení z přírodních materiálů šetrnější cestou. Produkty sice bývají dražší, ale za to opravdu kvalitní. Mnoho tuzemských výrobců se v posledních letech dočkalo úspěchů se svým zbožím v rámci propagace pomalé módy. 

Levně a šetrně 

Ne každý má ale příjmy takové, aby si mohl dovolit takto drahé oblečení. Přesto existují alternativy, které vám umožní nakupovat šetrně a levně. Přestože si myslíte, že ve vašem městě žádný není, často jsou skryté alternativy v rohu, kam jste se nikdy pořádně nepodívali. Řeč je o second handech, které vám nabízí oblečení z druhé ruky. Můžete tak ulovit i značkové oblečení za mimořádné ceny, aniž by tím trpělo životní prostředí. Stačí jen hledat a mít trpělivost. Ve velkých městech jsou second handy velmi oblíbené, jelikož výběr v nich je opravdu bohatý. 

Internet pomůže 

Pokud i vy byste rádi předali dál oblečení, zapomeňte na sběrný kontejner, kde většina oblečení nakonec stejně končí na skládce. Raději vyfoťte dané kusy a zveřejněte je na sociálních sítích či v portálech určených na prodej a výměnu oblečení. Můžete si tak pár korun vydělat a udělat druhému majiteli radost zajímavým kouskem. Hledat se dá i na internetových second handech. Kolikrát se vám tyto cesty nákupu vyplatí mnohem více. 

You may also like...