Když nakupování oblečení, tak ekologické
Jak nakupovat ekologicky, a tím i ušetřit? Peníze nyní na rozdávání zrovna nemáme, proto se držte několika tipů, které vás navedou na tu správnou a šetrnější vlnu. Ocení to především vaše peněženka, která poslední dobou jenom spíše trpí, než se raduje.
Z druhé ruky (nebo třetí či čtvrté)
Některé věci si prostě koupit musíte. Přesto není nutné hned běžet do normálního obchodu. Jak ve skutečném světě, tak na internetu existuje nepřeberné množství bazarů, kde můžete zakoupit nebo třeba vyměnit vše, co potřebujete. Opravdu není věc, které by se s trochou úsilí nedala sehnat z druhé ruky.
Kromě kamenných bazarů a second handů s oblečením existují také takzvané charity shopy. Nákupem v těchto obchodech pomáháte neziskovým organizacím nebo konkrétním lidem v tíživé životní situaci. V Praze je to třeba síť obchodů Sue Ryder nebo Přestupní stanice. I v menších městech se ale takové obchody dají najít.
Využijte i on-line portálů
Pokud raději vybíráte z pohodlí doma, zkuste portály jako Bazoš nebo Annonce. Nepřeberné množství (často i nového) oblečení naleznete třeba na Vintedu. Většina měst a obcí má inzertní skupinu na FB, jejíž výhodou je lokálnost a odpadá tak nutnost posílat zboží poštou. Populární se v poslední době stává také swapování, tedy výměna Vaší nepotřebné věci, za věc, kterou sháníte. Kromě swapovacích akcí, které probíhají všude po republice existují opět i facebookové skupiny. Největší je SWAP Prague.
Upřednostňujte lokální výrobce
Přemýšlejte, jaké dopady Vaše nákupy mají a jak můžete svými penězi podpořit projekty a lidi, kteří Vám jsou sympatičtí a jejichž činnost vám dává smysl. Mluvte o tom s ostatními a šiřte to, co děláte dál. A nezlobte se na sebe, když se vám občas něco nepodaří, počítá se každý krok a člověk se s každým dalším krokem zlepšuje.